Новини проекту
Найзахопливіші детективи для підлітка
Wizeclub Education: курси додаткової освіти в Україні
Що робити, якщо болить поперек
Онлайн академія Mate academy – від мрії потрапити в IT до першої роботи
Мобільні додатки для підтримки організації навчання та співпраці в освітньому процесі
Школа англійської для дітей: важливість навчання та як вибрати кращу школу
Хто такий Зевс?
Вивчаємо англійську за допомогою читання
Благодійність та соціальна відповідальність бізнесу
Як обрати надувний басейн?
Як створити і розкрутити групу у Фейсбуці без блокування
Практичні рекомендації по вибору школи англійської мови
Options for checking articles and other texts for uniqueness
Різниця між Lightning та USB Type-C: одна з відмінностей iPhone
Столична Ювелірна Фабрика
Відеоспостереження у школі: як захистити своїх дітей?
Чим привабливий новий Айфон 14?
Розширений пакет за акційною ціною!
iPhone 11 128 GB White
Програмування мовою Java для дітей — як батьки можуть допомогти в навчанні
Нюанси пошуку репетитора з англійської мови
Плюси та мінуси вивчення англійської по Скайпу
Роздруківка журналів
Either work or music: 5 myths about musicians and work
На лижі за кордон. Зимові тури в Закопане
Яку перевагу мають онлайн дошки оголошень?
Огляд смартфону Самсунг А53: що пропонує південнокорейський субфлагман
БЕЗПЕКА В ІНТЕРНЕТІ
Вітаємо з Днем Вчителя!
Портал E-schools відновлює роботу
Канікули 2022
Підписано меморандум з Мінцифрою!
Голосування
Як Вам новий сайт?
Всього 119 чоловік

НУШ

Дата: 2 квітня 2019 о 18:50, Оновлено 24 лютого 2021 о 01:30

"Нова українська школа: реалії та перспективи"

(методичні рекомендації)

Відповідно до вимог Концепції Нової української школи одним з ефективних шляхів оновлення змісту і методів навчання в сучасній школі є інтеграція, під якою мають на увазі процес зближення і поєднання різних навчальних предметів.

Однією з оптимальних моделей інтеграції у початковій школі є інтеграція навколо соціокультурної теми/проблеми під час тематичних днів/тижнів. Створення єдиного для навчальних предметів тематичного простору дозволяє уникнути дублювання інформації у змісті різних навчальних дисциплін та, водночас, розглянути аналогічний матеріал одночасно з різних боків, за допомогою різних дидактичних засобів. Таким чином забезпечуються збалансованість у сприйманні інформації різних освітніх галузей, психологічно комфортна атмосфера навчальних занять.

Інтегроване навчання реалізується на засадах тематичного та діяльнісного підходів.

Тематичний підхід передбачає організацію навчально-виховного процесу на основі однієї «змістової одиниці» – теми. Темою може бути певне поняття, цілісний розгляд якого призводить до формування загальних уявлень про систему, в яку входить це поняття як елемент. Тема може сформулюватися вчителем у вигляді запитання чи опису проблеми, під час вирішення яких учні опановують зміст навчальної програми.

Діяльнісний підхід передбачає організацію навчально-виховного процесу на основі організаційно-методичної системи щоденних діяльностей учнів та «стратегій» розвитку критичного мислення в межах тематичного чи предметного навчання.

«Я досліджую світ» – інтегрований курс, який включає поєднання декількох освітніх галузей, які об’єднані навколо одного проблемного запитання, яке треба розв’язати і дослідити з учнями.

Варто пам’ятати, що інтегроване навчання – це активне навчання, де учні – учасники, а учитель – модератор і фасилітатор.

          Освітній процес з курсу слід організовувати на основі запиту дітей. А саме:

  1. Організувати навчання, яке заохочує учнів досліджувати.
  2. Вивчити індивідуальні особливості своїх учнів, а не лише тему.
  3. Обговорити з учнями, як можна більше дізнатися про цю тему:
  • Що ми хочемо зрозуміти глибше?
  • Які важливі питання ми будемо досліджувати?
  • Що важливо знати про це?

         5. Не поспішати: дати учням достатньо часу для розмірковувань та обговорень з друзями, у той час слухати з метою дізнатись:

  • Що моїм учням потрібно ще, щоби дослідити тему?

         6. Щодня підсумовувати з учнями навчання: що, як і чому відбувається

  • Що ми знаємо про цю тему?
  • Що ми дізналися про себе?
  • Що ми думаємо та знаємо зараз?
  • Що це означає для нас як учнів?

         Однією із ефективних форм роботи з формування позитивного відношення, емоційного настрою до навчання є ведення учнями власного щоденника вражень. Це віртуальний співрозмовник учня, з яким він може поділитися своїми враженнями про навчальний день: намалювати свій настрій, що особливого йому запам’яталося. Проте, варто зазначити, що є одна умова ведення щоденника вражень – конфіденційність, без дозволу дитини дорослі не мають права туди заглядати.

Ефективна індивідуалізація навчального процесу може бути досягнута через організацію навчальних центрів / осередків, які відображають навчальні потреби й інтереси дітей. Організація навчальних центрів здійснюється для забезпечення дослідницької діяльності дітей, для формування самостійності, для організації роботи дітей в парах, у малих групах, а також індивідуально.

Навчальний простір має бути  облаштований так, щоби задовольняти індивідуальні потреби кожної дитини та сприяти роботі дітей в малих групах. Стіни і меблі використовуються для розміщення робіт учнів. Така увага до дитячої праці й творчості підвищує їхню самооцінку і формує гідність.

Нове освітнє середовище – це сучасний простір, сукупність умов, засобів і технологій для комфортного навчання учнів, вчителів і самих батьків. Такий освітній простір буде створено не лише у стінах навчального закладу, а й усюди, де перебуває учень.

          Дуже важливим є створення відпочинкових осередків у коридорах навчального закладу, що є умовою для активного відпочинку дітей (розмітка “класики”, лабіринт, тощо), столи для настільного тенісу.

            Звертаємо увагу педагогічних працівників на те, що відповідно до нового Державного стандарту початкової освіти освітній процес у початковій школі організовується за циклами, з урахуванням вікових особливостей фізичного, психологічного і розумового розвитку дітей  6-10 років. Перший цикл початкової освіти – адаптаційно-ігровий (1-2 класи); другий цикл – основний (3-4 класи). Це нововведення створює передумови поступового психологічно-комфортного переходу дитини від ігри до навчання, які є провідними видами діяльності дітей дошкільного і молодшого шкільного віку.

            Удосконаленню освітнього процесу у початковій школі сприятиме відмова від застарілих підходів: фронтальних форм організації освітнього процесу, класичного розташування учнів у класі, статичних поз на заняттях і уроках та інше. Для забезпечення оптимальної рухової активності дітей доцільно передбачити динаміку проведення заняття/уроку (зміну видів діяльності).

Організація освітнього процесу на принципах наступності, перспективності, врахування індивідуальних особливостей забезпечує всебічний гармонійний розвиток дитини.

Рекомендуємо учителям початкових класів, членам обласної творчої групи:

1) спрямовувати професійну діяльність на впровадження оптимальних моделей інтеграції у початковій школі;

2) забезпечити реалізацію діяльнісного та компетентнісного підходів щодо організації освітнього процесу в початковій школі;

3) ознайомитись з досвідом роботи закладів загальної середньої освіти, педагогічних працівників щодо організації освітнього середовища.

Коментарі:
Залишати коментарі можуть тільки авторизовані відвідувачі.