ПРАЦЕЗДАТНІСТЬ.
ВТОМА ТА ПЕРЕВТОМА.
Це цікаво знати!
Втома - це тимчасове зменшення функціональних можливостей організму, викликане інтенсивною або тривалою роботою. Втома може бути фізичною і розумовою. Стомлюваність організму залежить не тільки від фізичних даних людини (витривалості, сили, фізичної підготовки), але й від зовнішніх обставин. Наприклад, у сповненому шуму приміщенні людина буде втомлюватися швидше.
Запам’ятай! Втома - природна захисна реакція людського організму у відповідь на перевантаження. Найкраще чергувати різні види діяльності. Доки очі й мозок відпочивають, м’язи ніг і спини можуть працювати. Або навпаки. Організмові потрібно давати час на відпочинок Якщо перевантаження є частим або довгим, утома стає хронічною (постійною) і може виникнути перевтома. Якщо втома – явище нормальне, то перевтома – комплекс функціональних порушень в організмі, і тут уже потрібні рекомендації фахівців (лікарів, психологів).
Ознаки перевтоми:
-
поганий сон;
-
погіршується пам’ять;
-
послаблення фізичної активності;
-
порушується постава;
-
людина починає худнути або, навпаки, набирати вагу;
-
знижується розумова діяльність тощо.
Аби уникнути перевтоми, необхідно:
-
чергувати розумову і фізичну працю;
-
дотримуватися режиму дня;
-
більше гуляти на свіжому повітрі;
-
спати у приміщенні, яке провітрювали;
-
займатися фізичними вправами;
-
правильно обладнати місця роботи і відпочинку.
Напиши і проаналізуй свій розпорядок дня
Прочитай і поміркуй!
Колись у Давньому Китаї жив розумний, але пихатий Мандарин. І він вважав себе розумнішим і хитрішим за всіх. Але одного разу його прислуга доповіла, що неподалік від кордону з'явився мудрець, розумніший за всіх на світі. Ох і розсердився ж Мандарин, що хтось вважає цього мудреця розумнішим за нього. І велів він привести до нього мудреця. А сам вирішив його обдурити: «Візьму метелика у долоні, заховаю його за спину і запитаю, який метелик у мене в долонях — живий чи мертвий? І коли мудрець скаже, що живий, то я його стисну у долонях, щоб він загинув, а якщо скаже, що мертвий, я розкрию долоні та випущу метелика на волю». Ось і настав день зустрічі Мандарина та мудреця. У великій залі зібралося багато людей, всім хотілося подивитись на інтелектуальний двобій. До зали ввійшов невеличкий худорлявий чоловік. Він підійшов до Мандарина та сказав, що дасть відповідь на будь-яке запитання.
Мандарин вчинив так, як задумав. Заховав метелика за спину у своїх долонях та спитав у мудреця: «Який метелик у мене в руках — живий чи мертвий? ». Мудрець подумав трохи, посміхнувся та й відповів: «Все у твоїх руках»... І збентежений мандарин випустив метелика з долонь.
Тому і ми, коли думаємо про своє здоров'я, повинні весь час пам'ятати, що все в наших руках.