Увага та її роль в навчальній діяльності

Дата: 9 травня 2020 о 16:15, Оновлено 24 лютого 2021 о 01:53

УВАГА ТА ЇЇ РОЛЬ В НАВЧАЛЬНІЙ ДІЯЛЬНОСТІ.

РОЗВИТОК УВАГИ.

Це цікаво знати!

У психології увагою називають спрямовану психічну діяльність людини, зосереджену на об'єктах, які мають для неї певне значення. Увага може бути спрямована як на об'єкти зовнішнього світу, так і на власні думки й переживання.

К.Д. Ушинський колись правильно зазначив, що увага - це "ті двері, через які проходить все, що входить в душу людини із зовнішнього світу."

Увага може бути зовнішньою і внутрішньою. Уважність учнів - необхідна умова успішного оволодіння ними передбаченими шкільною програмою знаннями, вміннями і навиками. Тому кожному учневі потрібно бути уважним.

Дізнайся більше про себе!

Концентрація  уваги.

Завдання: потрібно відшукати  15 цифр натурального ряду. Почати можна з будь-якої цифри. Засічи час виконання завдання.

12

29

56

2

Якщо твій результат 30-40 секунд - можеш себе привітати - людей із такою здатністю концентрувати свою увагу близько п’яти із ста.

Якщо ти знайшов задані цифри за 40-90 секунд - непогано.

Зовсім недобре, якщо твій час 2-3 хвилини – ти не дуже уважна людина. Обов'язково потренуй свою увагу!

Вчись вчитися!

Як удосконалити свою увагу.

• Якщо ти неуважний, це означає, що твоя увага спрямована на щось інше. Визнач її об’єкт. Подолай суперника. Спрямуй силу уваги, куди слід.

• Увага є і умовою, і результатом твоєї діяльності.

• Якщо ти уважний – засвоїш матеріал, концентрація уваги потребує твоїх свідомих дій.

• Готуй все необхідне до початку уроку. Твоя організованість сконцентрує твою увагу.

• Ти повинен ставити своїй увазі чіткі завдання: на що саме вона має бути спрямована.

• Оскільки при втомі керування увагою погіршується, для її відновлення потрібно вчасно відпочивати, займатися аутотренінгом, використовувати спеціальні вправи.

• Використовуй здатність незвично привертати увагу. Уявляй звичайне як незвичайне (наприклад, ти інопланетянин і сидиш на уроці землян).

• Під час виконання завдання час від часу запитуй себе: «Про що я думаю?».

• Якщо ти виявив, що твоя увага розсіюється, достатньо буває одного цього запитання. Якщо не допомогло – зміни положення тіла, або почитай вголос, підсилюючи чи зменшуючи силу звуку.

• Зосередженню уваги допоможуть і прості запитання, які ти можеш ставити собі час від часу: «На яке запитання щойно відповідав однокласник?», «Яке запитання щойно поставив учитель?».

• Якщо ти не зміг зосередитися на виконанні завдання – просто повтори його, можна вголос.

• Структуруй матеріал конспекту, підручника (створюй таблиці, схеми). Тоді обсяг уваги збільшується.

• Намагайся набути максимальну кількість навчальних навичок, вони здійснюються без участі уваги. Вона потрібна тобі для нового, цікавого, важливого.

• Перевіряйте з сусідом по парті роботи один одного, це сприяє розвитку уваги.

• Щоб привернути свою увагу до матеріалу уроку, знаходь те, чим він пов'язаний з твоїм досвідом, інтересами.

• Більше працюй з підручниками, оскільки це тренує увагу.

• Не поспішай при зміні видів роботи. Зважай на те, що внаслідок неповного, незавершеного переключення уваги можуть виникати помилки.

• Не намагайся робити багато справ одночасно, бо частий перехід від однієї діяльності до іншої зменшує увагу.

• Враховуй, що ступінь і обсяг уваги пов’язані зворотною залежністю – збільшення обсягу елементів, що сприймається, викликає зменшення уваги і навпаки. Тому важливий матеріал повторюй окремо.

• Вигадай свій власний жест (по коліну плеснути, смикнути себе за вухо…). Коли твоя увага зменшується, цей рух м’язів допоможе тобі відновити її концентрацію.

• Знаходь чинники, які сприяють підсиленню твоєї уваги (легка музика при читанні, відповідне освітлення).

• Враховуй вплив природних чинників: в дощовий день концентрація уваги зменшується, а отже тобі потрібно приділити більше часу (повторень) для виконання завдань.