Результати реалізації Програми «Демократична школа».
Ужгородська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №6
імені В.С.Гренджі-Донського
Результати реалізації Програми «Демократична школа».
ІСТОРІЯ ЗМІН
Школа – простір демократії
З лютого 2019 року УЗОШ І-ІІІ ст.№6 ім. В.С.Гренджі-Донського є учасниками Всеукраїнської програми освіти з демократичного громадянства «Демократична школа». Чотириденний тренінг шкільної команди у Львові змусив нас по-новому сприйняти підходи до організації навчально-виховного процесу у нашому закладі.
Розуміння концептуальних засад Програми педколективом, учнями, батьками, створення ініціативної групи однодумців - такими були наші кроки протягом перших етапів участі у Програмі. І, звісно, очікування:
- активні та відповідальні учні,
- мотивовані та прогресивні вчителі,
- відкрита адміністрація, зацікавлені та задіяні батьки,
- заангажована та розуміюча громада.
Щоб перенести роботу у практичну площину і створити у школі справді простір демократії, ініціативною групою разом з тренерами О. Полівчак та А. Вишняком проведено глибоку самооцінку роботи школи у різних напрямках за допомогою Інструменту демократичного розвитку школи і визначено сферу необхідних змін. Протягом року працювали над обраними стандартами - від роботи адміністрації, учнівського самоврядування і до інноваційних методів формування громадянських компетентностей на уроках – і досягли, на нашу думку, певних успіхів.
Активізація діяльності учнівського самоврядування
Змінено формат учнівського самоврядування, до якої увійшли учні за бажанням. Розроблено й прийнято Положення про учнівське самоврядування. Спланована виховна робота на 2019-2020 н.р. на основі пропозицій учнів.
Із залученням до програми «Демократична школа» учнівський колектив більш відкрито висловлює свої думки, прагнучи взаєморозуміння із вчителями, батьками, однолітками. Вони навчилися слухати не тільки себе, але й тих, хто поруч.
Учні вільно втілюють свої ініціативи як у межах школи, так і в межах міста.
Вперше у навчальному закладі було проведено вибори президента учнівського самоврядування за усіма правилами. Кожен учень мав можливість самовисунення. Кандидати проводили передвиборчу кампанію та переконували у слушності власного бачення розвитку школи. Вибори пройшли демократично, шляхом індивідуального голосування кожного учня.
Педагог-організатор школи із представником учнівського самоврядування брали участь у осінньому тренінгу «Учнівське самоврядування» у м.Львів (жовтень 2019), де здобули практичний досвід для роботи з учнівським врядуванням.
Ми почали проводити засідання УС з використанням матеріалів тренінгу. Діти мають змогу виробляти навички роботи в групах, висловлювати свої ідеї та втілювати у життя.
- Чому вона важлива?
Стегура Анна, учениця 9-Г класу, голова учнівського самоврядування: «Ми стали працювати дружньо і впевнено, навіть учителі нашої школи допомагають та підтримують нас. Учні активніше беруть участь у різних заходах, стають їх ініціаторами. Команда школи стала учасником міського проєкту «Школа президентів», який допомагає зрозуміти, як покращити життя в школі.
Ми почали роботу над створення зони відпочинку для учнів, розробили проєкт, знайшли бажаючих допомогти серед батьків».
Ковчар Олександр: «У нас створена група у Viber, де ми швидко дізнаємося про важливе: новини, конкурси, пишемо свої пропозиції, обговорюємо. Це добре, бо допомагає бути у курсі всіх справ і приймати участь у рішеннях».
Сабов І.Г., педагог-організатор: «Цей проєкт допомагає мені знаходити прихильників серед учнівського колективу, разом з ними втілювати у життя ідеї і планувати майбутнє. У матеріалах проєкту «Демократична школа» завжди можу знайти методи і засоби співпраці з підростаючим поколінням. Завдяки проєкту діти бачать у мені не наставника, а партнера».
- Опис проблемної ситуації – чому виникла потреба у змінах?
Більшість учнів були байдужими до шкільних ініціатив. Адміністрації школи та вчителям хотілося, щоб діти стали активніше втручатися у вирішення шкільних проблем, брали участь у прийнятті рішень.
- Як було раніше?
Шкільне самоврядування діяло формально. До його складу входили учні, визначені класними керівниками. На прийняття рішень у школі реального впливу не мали. Займалися дуже вузьким колом питань, з ініціативи адміністрації школи, своїх пропозицій було мало.
- Як саме було досягнуто цієї зміни?
Командири класів проводили опитування у класах «Яких змін ви хочете в школі?», ініціативна група брала інтерв’ю в шкільних коридорах, мобільна група вивчала думки учнів, узагальнювала їх. Проводили опитування щодо участі в проектах, проведення дискотек та різних заходів. Фактично ця мобільна група підготувала ґрунт для зміни формату діяльності учнівського самоврядування, було розроблено, обговорено й прийнято Положення про учнівське самоврядування, а також складений план виховної роботи на 2019-2020 н.р. із врахуванням пропозицій учнів, який за спільною домовленістю між учнями та вчителями змінювався за потреби. Протягом квітня 2019-лютого 2020 рр. за ініціативи учнівського самоврядування та за його безпосередньої участі були проведені різнопланові заходи:
- екскурсія у Верховну Раду в Києві (самі зареєструвалися і в результаті отримали безкоштовну екскурсію)
- учні 9-11-х класів взяли активну участь в «Антикорупційних іграх» (травень, 2019)
- учні 10-А класу стали учасниками тренінгу «Україна-ЄС. Просто про складне», тримавши позитивний досвід участі в інтерактивній формі навчання (ініціював зустріч батько, запросивши Мирославу Борщ (Miroslava Borsch) в рамках програми навчання для тренерів з європейської інтеграції в Школі дієвих практик ЄС Institut für Europäische Politik.)
- учні 10- класів самоорганізувалися і
- є активними учасниками зустрічей із цікавими людьми
- новорічні заходи (7-г клас провів для учнів 3-4-х класів, одинадцятикласники підготували сценарій і провели Новорічний вечір для учнів 8-11-х класів, інші учні самостійно готували номери)
- учнівське врядування 6 школи вирішили зробити смачні сюрпризи
власними руками для своїх вчителів. Майстерку для них провела колишня учениця нашої школи, а тепер успішний кондитер Олеся, напередодні Свята весни біля яскравої фотофони дівчина-весна вітала представниць жіночої статі солодощами, які виготовили самі учні - підготували відеоролик
- Чого не вдалося досягнути? Негативні зміни? Плани на майбутнє?
Не вдалося із запланованого проведення дискотек через недосягнення домовленостей між самими учнями, закінчити роботу над зоною відпочинку через карантин, розширити участь учнів у співуправлінні навчальним закладом; забезпечити комунікацію щодо проблемних ситуацій в освітньому процесі
На майбутнє плануємо завершити вирішення цих питань, організувати й провести демократичні вибори президента учнівського самоврядування, а також провести конференцію партнерів (учнів, вчителів, батьків, адміністрації), на якій прийняти загальношкільні правила та скласти план роботи школи на 2020-2021 н.р.
Співпраця учасників освітнього процесу
у прийнятті рішень загальношкільної ваги і формуванні шкільних планів
У вересні 2019 року на розгляд педагогічного колективу було винесено проєкт Річного робочого плану школи на 2019-2020 н.р., віталися всі пропозиції. План було затверджено педагогічною радою у серпні.
У серпні 2019 року проведено загальношкільну конференцію, на якій були присутні педагоги, батьки, представники учнівського самоврядування. На загал було представлено звіт директора, обговорено діяльність шкли у попередньому навчальному році. Рішенням конференції прийнято Положення про Раду школи та обрано демократичним голосуванням членів Ради і голову Ради школи.
Положення про академічну доброчесність прийнято на підставі детального обговорення його пунктів члени робочої групи.
- Опис проблемної ситуації – чому виникла потреба у змінах?
Раніше готовий план пропонувався на затвердження без попереднього обговорення уробочих групах учителів, не враховувалися пропозиції.
Рада школи обиралася формально.
- Як саме було досягнуто цієї зміни?
Річний робочий план школи на 2019-2020 н.р. був створений на основі пропозицій педагогічного колективу.
Пропозиції щодо членства в Раді школи надавалися на загальношкільній конференції, вибори проходили відкрито методо голосування.
- Чого не вдалося досягнути? Негативні зміни? Плани на майбутнє?
Активізація всіх членів педагогічного колективу, їх ініціативність. Продовжити роботу в цьому напрямку, можливо, із використанням гугл-форм, моніторинг виконання плану та спільне прийняття важливих рішень щодо діяльності закладу освіти.
Демократизація школи через
включення принципів і процесу демократії
у навчально-виховний процес
Реалізація Програми "Демократична школа" тим важлива, що охоплює всі сфери діяльності школи і всіх учасників освітнього процесу. Ми робимо це:
- будуючи школу на культурі демократії та прав людини;
- навчаючи вчителів та адміністрацію школи;
- залучаючи батьків до всього, що робить школа.
Для цього:
- ввели в навчальний план у 7-8-х класах факультатив «Демократія в дії»;
- використовуємо вправи із посібника "Громадянська відповідальність" (80 вправ для формування громадянської та соціальної компетентностей під час вивчення різних шкільних предметів). Вправи, використані на уроках зарубіжної літератури, географії, хімії, трудовому навчанні та ін., сприяють розвитку критичного мислення та формуванню громадянської відповідальності; в реалізації цієї ініціативи з інтеграції ОДГ/ОПЛ взяли участь 17 вчителів. Вони інтегрували теми в навчальну програму 9 предметів для 6-11 класів (перерахуйте предмети, теми, які включені, та кількість передбачених годин). Заняттями охоплено більше як 400 учнів, частина з них – активні учасники шкільного самоврядування, ініціатори ідей, які самі і намагаються втілити в життя школи;
- запровадження інклюзивного навчання;
- налагоджуємо співпрацю із волонтерами із Корпусу миру;
- урізноманітнили форми проведення Тижня права в школі;
- використовуємо у виховній та позакласній роботі вправи із посібника з освіти в галузі прав людини за участі молоді – «Компас»;
- частіше почали проводити інтерактивні години спілкування;
- змінили підходи до проведення педагогічнихта методичних рад, засідань шкільних та міських об’єднань;
- змінили форми проведення батьківських зборів;
- більше прислухаємось до учнівської та батьківської думки;
- активніше включаємось у різноманітні проєкти.
- Чому це важливо? Думки педагогів, адміністрації школи
Брензович-Кичера С.Ю., заступник директора з НВР: «Демократія у суспільстві починається з демократії у шкільній громаді. Під впливом участі в проєкті «Демократична школа» ми вирішили написати проєкт для Всеукраїнського конкурсу "Відкривай Україну", що був би важливим як для шкільної спільноти, так і для міста. Учасники команди чітко виявили свою громадянську позицію, самостійно провели інтерв`ю із ужгородцями, учнями УЗОШ №6 та окреслили найважливіші проблеми, що потребуть вирішення. Важливо відзначити, що тут роль вчителя лише у менторстві. Учні самостійно обрали з-поміж себе капітана, ментора (вчителя-наставника), механізми для реалізації своїх ідей, проаналізували труднощі, з якими у подальшому можуть зіткнутися. Тішить, що таким чином діти розуміють, що демократія - це клопітка робота над собою в першу чергу, це відповідальність за власні вчинки перед суспільством, це активна дія, а не пасивне спостереження».
Барчій Е.Ю., вчитель хімії: «Працюючи з хімії над проєктом на тему "Оксиди неметалічних елементів, їх уміст в атмосфері" я використала вправу "Наше майбутнє" із посібника "Громадянська освіта". Клас поділила на групи і кожна група отримала завдання. Свої дослідження учні повинні були провести напередодні заняття. На урок всі групи були підготовлені, володіли інформацією та приймали активну участь в обговоренні. Учням дуже сподобалась така форма роботи, тому що весь клас працював як одна команда. Проєктна діяльність та робота в групах нам давно відомі, але раніше групи працювали над різними проєктами. Кожна група була зацікавлена тільки своєю роботою, а робота іншої групи її не цікавила. В обговоренні також не було такої активності та єдності. В майбутньому такі форми роботи буду використовувати не тільки у проектній діяльності, але і на уроках різного типу».
Кривуца М.І., вчитель зарубіжної літератури: «Використала в 9-х класах вправу «Хороший закон – поганий закон. Що робить закон хорошим?», вивчаючи роман Дж.Свіфта «Мандри Лемюеля Гуллівера». Роздала кожному учневі дві картки – одна з літерою «А» (зелена), інша – «В» (червона). І одразу відчула зацікавленість. Адже в 9-му класі не граються, а тут – ГРА! Отак граючись, сперечалися, аналізували, визначали фактори, що роблять правило/закон хорошим. І почула бажане – давайте частіше будем працювати так! Тому намагаюся підбирати такі вправи на уроках, які сприяють формуванню відповідального громадянина, що поважає права людини, вміє критично мислити, розуміє особисту відповідальність за долю держави».
Семенова О.А., вчитель англійської мови: «Демократії у школі треба навчати і вчитися. І мені, як вчителеві, довелося починати із себе ,а саме: змінила формат спілкування та взаємодії з учнями. Тепер ми працюємо за принципом: «Я поважаю вас, а ви мене». Вважаю, що вчитель і учень зростають разом. Таким я бачу демократичного вчителя».
Конкіна Я.В., класний керівник 9-Г класу, вчитель хореографії: «Під час проведення виховного заходу дотримуюся алгоритму:
- активні та інтерактивні методи;
- реалізація принципу партнерства ;
- створюю можливості для конструктивного діалогу. Цьому навчилася, беручи участь у проєкті. Учням набагато цікавіше, адже вони безпосередньо задіяні: чи у прикрашанні класу, школи у проєкті "Новорічний дизайн", чи у створенні фотозони, чи у "круглому столі", де обговорюються актуальні проблеми " .
Гливка Г.В., вчитель математики, класний керівник 5-А класу: «На годинах спілкування ми говоримо про права та обов'язки, про лідерство та толерантність, запрошуємо представників ювенальної поліції для того, щоб учні мали можливість зрозуміти, що говорячи про дотримання своїх прав вони повинні поважати права кожного із оточуючих. Відстоювання та захист своїх прав покладає на нас відповідальність за їх дотримання та паралельно виконання своїх обов'язків, дотримання та виконання яких допомагає жити всім оточуючим так, щоб поважалися та не порушувалися права інших».
Соханич М.С., вчитель української мови та літератури, класний керівник 10-Б класу: «Викладання і навчання через демократію і права людини, на мою думку, є найбільш вдалими на годинах спілкування, де учні обмінюються ідеями та проводять дискусії. Тут вони користуються своїм правом на свободу думки, поглядів і висловлювань.
Приміром, на годині спілкування «Живемо разом як рівноправні громадяни в культурно багатоманітному демократичному суспільстві» учні зрозуміли, що таке соціальна толерантність, повага до людської гідності та прав людини, стали більш відкритими до інших культур, переконань та світогляду інших людей.
На годині спілкування, присвяченій Усесвітньому дню гідності, учні зробили висновки, що кожна людина має право на гідне життя , що гідне життя означає можливість реалізувати свій потенціал, що повинно підкріплюватися гідною медичною допомогою, освітою, заробітком і почуттям безпеки , зрозуміли, що перш за все, їхня гідність взаємопов’язана з гідністю інших людей .
Завдячуючи участі у проєкті « Демократична школа», я ознайомилася з посібниками, які пропонують особливий підхід для розширення можливостей і стимулювання старшокласників до участі у своїх громадах ( «Беремо участь у демократії»,» «Навчання демократії» та інш.)
У своїй роботі використовую вправи, які пропонують збірники практичних занять з освіти для демократичного громадянства, зокрема, вправу «Права, обов’язки та правила у класі». Ця вправа спрямована на запровадження покрокового підходу, який дозволяє разом з учнями встановити демократично погоджені правила роботи у класі. Учні відчувають, що їхня думка має значення та що вони мають можливість вплинути на розробку правил. У них розвивається відчуття «власної значущості», тому вони активніше беруть участь у створенні класної спільноти як мікросуспільства. Вправа «Мотузки». Метою цієї вправи є представлення перспективи нашого спільного походження та спільного дому в якості вступу до вивчення прав людини. Усі люди мають спільне походження, спільну планету та мають однакові права незалежно від того, де вони живуть або в яких умовах. Ці вправи допомагають формувати в учнів такі риси, як активність та відповідальність».
Просолін В.В., вчитель інформатики, класний керівник 5-Д класу: «Демократична школа» дозволяє молодим вчителям розширити кругозір, навчитись чомусь новому. Вона дала мені змогу проявити себе і по-іншому подивитись на деякі речі, зрозуміти необхідність демократичних змін. Навчитися застосовувати різні вправи в повсякденному житті школи з учнями різної вікової категорії.
Більшість вправ взяла з рекомендованих збірників, але і до їх застосування шукала різні інноваційні підходи. Формую ключові компетентностей під час уроків інформатики, зокрема – виховання «громадянської відповідальності». Під час проведення інтегрованих уроків використовую ті чи інші вправи, що навчають демократії. З учнями класу проводила бесіду «У якому суспільстві ми хочемо жити?»
При роботі з табличним процесором використала вправи «Сімейний бюджет» і «Бюджет участі», формуючи вміння аналізувати власну економічну ситуацію, родинний бюджет, користуючись математичними методами; вміння аргументувати та відстоювати свою позицію; ощадливість і поміркованість.
А в загальному маса позитивних вражень та емоцій!»
І актуальне в умовах карантину
Гринчук М.Й., директор школи: «Також у зв`язку із карантинними заходами в УЗОШ №6 дистанційне навчання було організоване за допомогою демократичних механізмів. Педагоги самостійно апробували в перший тиждень різні онлайн-платформи. У рамках дитиноцентризму для подальшої роботи було обрано найбільш легкі для учнівського користування: "Classroom" та "Zoom". Адже дистанційне навчання - це демократична проста й вільна система навчання. Учні, постійно виконуючи практичні завдання, здобувають стійкі автоматизовані навички. Теоретичні знання засвоюються без додаткових зусиль, органічно вплітаючись у тренувальні вправи. Формування теоретичних і практичних навичок досягається в процесі систематичного вивчення матеріалів і прослуховування й повторення вправ на аудіо й відеоносіях, участь у онлайн-конференціях (уроках). Так ми формуємо демократичний простір нашого закладу».
Опис проблемної ситуації – чому виникла потреба у змінах?
Педагоги школи – люди творчі, активні, постійно шукають шляхи вдосконалення, крім того, демократизація школи – один із важливих напрямків НУШ.
- Як було раніше?
Відсутнє чітке розуміння, як змінити життя в школі, як зробити школу «приязною до всіх»;
- формалізовані педагогічні та методичні ради, методоб’єднання;
- стандартні батьківські збори;
- мала участь у проєктах.
- Як саме було досягнуто цієї зміни?
- ознайомлення з концептуальними засадами Програми педколективу, учнів, батьків, знайомство з вибраними статтями Закону про Освітута Хартією Ради Європи з освіти для демократичного громадянства й освіти з прав людини;
- нові підходи до організації загальношкільних заходів: випускний у Європі (мандрівка замість ресторану), День знань у новому форматі (Арт-пікнік у початковій школі, Інтелектуальний пікнік у середній та старшій школі)
- усвідомлення того, що, призвело до відкриття у школі трьох інклюзивних класів. Команда супроводу ділиться спостереженнями і результатами роботи за «круглим столом», прислухаємось до думки батьків.
- Для учнів на індивідуальному навчанні провели майстерку «Радість своїми руками» по виготовленню новорічних іграшок;
- педрада у новому форматі 31.10.2019 «Впровадження в освітньому закладі принципів Демократичної школи. Формуємо громадянські компетентності ", яка проходила у вигляді тренінгу;
- методрада 14.02.2020 у формі міні-майстерок «Я роблю це так», де педагоги поділилися
- ініціювали зустріч із американськими волонтерами з Корпусу миру, які поділилися з нами своїм баченням "Мотивації учнів до навчання і налагодження партнерських стосунків між учнями та вчителями". Ми прийшли до спільних висновків: учитель добре повинен знати особливості класу, в якому викладає, гармонійно поєднувати зовнішню і внутрішню мотивацію до навчання, а усмішка і доброзичливість завжди знайдуть шлях до серця дитини;
- батьківські збори-чаювання, родинні збори, збори – робота в групах
- педагоги школи – активні учасники проєкту «Вивчай та розрізняй: інфо-медійна грамотність» .
- Чого не вдалося досягнути? Негативні зміни? Плани на майбутнє?
Більша частина запланованого досягнута. Зміни тільки в позитивному плані.
У планах - активізувати роботу Ради школи, активніше налагоджувати зв’язки із громадськістю. Будувати зміст позакласної та позашкільної роботи на принципах самоврядування та соврядування дітей та дорослих; зробити відкритою освітню систему школи зовнішньому соціумові та прямій взаємодії педагогів і учнів школи з ним.
Проєкт нового Державного стандарту освіти пропонує 8 ключових компетентностей. Одна з наскрізних – «громадянська компетентність», розвиток якої готує нас до «ефективної та конструктивної участі у громадському житті» та у демократичних процесах, «в сім’ї, на роботі», до успішної взаємодії з іншими, солідарності та рівності на основі поваги до прав людини, мирного співіснування та поцінування соціокультурного різноманіття.
Проєкт «Демократична школа» дав нам можливість взяти участь у тренінгах, які спонукали до дискусії про демократію і демократичні практики, передовсім у навчанні і в оцінюванні, ознайомитися зі збірниками практичних занять з освіти для демократичного громадянства та освіти з прав людини, які ми використовуємо у навчально-виховній роботі.
Пріоритетною метою шостої школи і надалі буде створення комфортного освітнього середовища та формування громадянських цінностей дітей, створення у школі простору демократії. А творча щоденна робота адміністрації, педагогів, учнів та батьків робить нас єдиною командою, що вже є великою цінністю для закладу.
Заступник директора з виховної роботи, координатор проєкту
Кривуца Маріанна Іванівна